Əli Əsədov: Azərbaycanın sayca 31-ci Baş naziri

0
80

Xəbər verdiyimiz kimi, bu gün Əsədov Əli Hidayət oğlu Prezident İlham Əliyevin təqdimatı və Milli Məclisin qərarı ilə Azərbaycanın yeni Baş naziri olub.
alpaninfo.com yeniavaz.com-a istinadən xəbər verir ki, Əli Əsədov Azərbaycanın sayca 31-ci Baş naziri olub.
1918-20-ci  (Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti) və 1920-91-ci illər (Azərbaycan SSRİ) ərzində, həmçinin 1991-ci ildən sonrakı dövürlərdə (Azərbaycan Respublikası) hökumətə rəhbərlik edən şəxslərin tam siyahısını təqdim edirik:

Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (1918-1920) dövründə Baş nazirlər:

1. Fətəli xan Xoyski (1875-1920) – 25.05.1918 -14.04.1919
2. Nəsib bəy Yusifbəyli (1881–1920) –  28.05.1919 – 30.03.1920
3. Məmmədhəsən Hacınski (1875–1931) –  30.03.1920 – 28.04.1920

Zaqafqaziya Sosialist Federativ Sovet Respublikası (1922–1936) və Azərbaycan SSR (1936-1991) dövründə Baş nazirlər (Xalq Komissarları və Nazirlər Soveti sədrləri):

4. Nəriman Nərimanov (1870–1925) – 28.04.1920 – 06.05.1922
5. Qəzənfər Musabəyov (1888–1938) – 06.05.1922 – 14.03.1930
6. Dadaş Bünyadzadə (1888–1938) – 14.03.1930 – 23.10.1932
7. Mir Cəfər Bağırov (1896–1956) – 23.10.1932 – 12.12.1933
8. Hüseyn Rəhmanov (1902–1937) – 12.12.1933 – 22.08.1937
9. Teymur Quliyev (1888–1965) – 13.11.1937 – 06.04.1953
10. Mir Cəfər Bağırov (1896–1956) – 06.04.1953 – 20.07.1953
11. Teymur Quliyev (1888–1965) – 20.07.1953 – 01.03.1954
12. Sadıq Rəhimov (1914–1975) – 01.03.1954 – 08.06.1958
13. Vəli Axundov (1916–1986) – 08.06.1958 – 10.07.1959
14. Məmməd İsgəndərov (1915–1985) – 10.07.1959 – 29.12.1961
15. Ənvər Əlixanov (1917–1992) – 29.12.1961 – 10.04.1970
16. Əli İbrahimov (1913–1985) – 10.04.1970 – 22.01.1981
17. Həsən Seyidov (1932–2004) – 22.01.1981 – 27.01.1989
18. Ayaz Mütəllibov (1938–…) – 27.01.1989 – 26.01.1990
19. Həsən Həsənov (1940–…) – 26.01.1990 – 18.10.1991

Azərbaycan Respublikası (1991–…) dövründə Baş nazirlər:

20. Həsən Həsənov (1940–…) – 18.10.1991 – 04.04.1992
21. Feyruz Mustafayev (1933–2018) – 04.04.1992 – 14.05.1992
22. Rəhim Hüseynov (1936–…) –  14.05.1992 – 30.01.1993
23. Əli Məsimov (1953–…) – 05.02.1993 – 28.04.1993
24. Pənah Hüseynov (1957–…) – 28.04.1993 – 30.06.1993
25. Surət Hüseynov (1959–…) –  30.04.1993 – 07.10.1994
26. Fuad Quliyev (1941–…) – 07.10.1994 – 20.06.1996
27. Artur Rasizadə (1935–…) – 20.06.1996 – 04.08.2003
28. İlham Əliyev (1961–…) – 04.08.2003 – 04.11.2003
29. Artur Rasizadə (1935–…) –  04.11.2003 – 21.04.2018
30. Novruz Məmmədov (1947–…) – 21.04.2018 – 08.10.2019
31.  Əli Əsədov (1956–…) – 08.10.2019 – …